KULTURNÍ TIPY

Většina velikonočních tradic zaniká, my si je však připomeneme

Máme skoro konec března, což znamená, že se blíží Velikonoce. Chtěly bychom Vám napsat pár českých tradic, které se dělávaly na Velikonoce, jelikož v dnešní době tyto tradice a zvyky uvidíte bohužel těžko. Jaro je něco jako probuzení sil a očekávání.


  • Pomlázka - měla by být vlastnoručně vyráběná z vrby. Na konci by měly být barevné stuhy. V dnešní době se pomlázky kupují, nebo někteří muži používají pouze vařečku, aby se neřeklo.
  • Koledování - chlapci a muži chodí o Velikonocích ráno koledovat. Chodí k různým slečnám, poví jim básničku, vyšlehají je a slečny jim za odměnu dají malovaná vajíčka, sladkosti a dospělým pánům panáka.
  • Polévání vodou - Pokud pánové přijdou koledovat již po poledni, tak slečny mají právo na to je polít studenou vodou.
  • Beránek - na Vánoce máme vánočku a cukroví a na Velikonoce máme beránka a mazanec, mazanec je podobný Vánočce, akorát má jiný tvar.
  • Kočičky a svěcení - jsou to větvičky jívy - světí se na Květnou neděli. Posvěcené kočičky se pak dávaly ke kříži v domácnostech nebo ke svatým obrázkům. Kočičky se zapichovaly i na okraj pole, aby chránily úrodu, nebo se dávaly do sklepa, aby ochraňovaly zásoby. V současnosti se tento zvyk už naprosto vytratil a neznáme nikoho, kdo by toto dodržoval. 
  • Česká slavná zpěvačka, jmenuje se Helena...
  • V Praze 6 je park, jmenuje se Divoká...
  • Hlavní město Izraele je?
  • V Praze je divadlo, které vzniklo v roce 1881, jmenuje se? (....... divadlo)
  • Kde ve světě se začal šířit koronavirus jako první?
  • Můžeme zde vidět nové filmy
  • Jsou zde sloni, hroch, žirafa, tuleni...

autorky: Šoltésová, Gallerová 

Jak se slaví Velikonoce v Evropě? 

Velikonoce jsou křesťanský svátek věnovaný ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.


Jak je slaví naši sousedé?

Polsko

Poláci jsou známí katolíci, a tak centrem Velikonočních oslav je kostel. Při Bílé sobotě si do kostela chodí posvětit své jídlo, které přinášejí v zdobeném košíku. To, co si nechávají posvětit, se liší podle regionů - většinou všichni mají klobásu, chléb nebo šunku, ale někde mají i ryby, na jihu odkrojek sýra.

Německo

Zde jsou Velikonoce spojeny s různými trhy. V Německu se děti těší na Velikonoce podobně jako na Vánoce, protože je na Hod Boží drobnými dárky obdarovává velikonoční zajíc. Děti vyrábějí slaměná hnízda, která rodiče schovají různě po domě a poté podle regionu do nich snese vajíčka zajíc, kohout, liška nebo čáp. Na Bílou sobotu Němci zapalují ohně, čímž vyhání zimu a vítají Slunce. V některých oblastech jsou stromy vyzdobené vajíčky.

Rakousko

Nejdůležitějším dnem jsou sobota a neděle. Rakušané Velikonoce slaví podobně jako Němci, ale narozdíl od nich mají tradiční hru s malovanými vajíčky, kdy se každý snaží každému nakřápnout vajíčko. V předvelikonoční době se ujala tradice "Vyznání lásky" - probíhá v postní čtvrtek a postní neděli, blízcí se obdarovávají různě zdobenými perníkovými srdíčky.

Francie

Zde nemají Velikonoce moc náboženské zasazení, ale slouží spíše jako ukázka francouzské gastronomie. Tradičním pokrmem je jehněčí, které je děláno v různých úpravách. Francouzi si rozdávají drobné dárky, děti hledají speciální sladkosti v domě nebo na zahradě, které rozhazují zvony cestou z Říma. Jehněčí maso, které je připravované k pondělnímu obědu má symbolizovat obětního beránka - Krista.

Anglie

Důležitým dnem je masopustní úterý, které je nazývané Palačinkový den. Není známo, proč se mají dělat jen palačinky, ale může to být pro zbavení se zbytkového tuku. V úterý se také koná palačinkový závod ve městě Olney. V londýnské škole ve Westminsteru se pořádá soutěž o utrhnutí největšího kusu palačinky, kdo bude mít největší, vyhraje finanční odměnu.

Itálie

Vše začíná již v lednu, a to karnevalem, který končí Popeleční středou. Nejdůležitějším dnem je neděle, po mši se vaří oběd o několika chodech, který završuje pečené jehněčí.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky